Zeytinyağının Kanıtlanmış Faydaları

Diyet yağının sağlık üzerindeki etkileri tartışmalıdır. Ancak uzmanlar, özellikle sızma zeytinyağının sizin için iyi olduğu konusunda hemfikir.

İşte bilimsel araştırmalarla desteklenen zeytinyağının yararları:

Zeytinyağı Sağlıklı Tekli Doymamış Yağlar Açısından Zengindir

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesi olan zeytinden elde edilen doğal yağdır. Yağın yaklaşık% 14’ü doymuş yağdır ,% 11’i ise omega-6 ve omega-3 yağ asitleri gibi çoklu doymamışlardır. Ancak zeytinyağındaki baskın yağ asidi, toplam yağ içeriğinin% 73’ünü oluşturan oleik asit adı verilen tekli doymamış bir yağdır. Çalışmalar, oleik asidin iltihabı azalttığını ve hatta kansere bağlı genler üzerinde faydalı etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Tekli doymamış yağlar ayrıca yüksek ısıya oldukça dirençlidir, bu da sızma zeytinyağını yemek pişirmek için sağlıklı bir seçim haline getirir.

Zeytinyağı Büyük Miktarlarda Antioksidan İçerir

Sızma zeytinyağı oldukça besleyicidir. Yararlı yağ asitlerinin yanı sıra az miktarda E ve K vitamini içerir. Ancak zeytinyağı aynı zamanda güçlü antioksidanlarla da yüklüdür. Bu antioksidanlar biyolojik olarak aktiftir ve kronik hastalık riskinizi azaltabilir. Ayrıca iltihaplanma ile savaşırlar ve kan kolesterolünüzü oksidasyondan korumaya yardımcı olurlar – kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek iki faydasıdır.

Zeytinyağının Güçlü Anti-Enflamatuar Özellikleri Var

Kronik inflamasyonun kanser, kalp hastalığı, metabolik sendrom, tip 2 diyabet, Alzheimer, artrit ve hatta obezite gibi hastalıkların önde gelen itici gücü olduğu düşünülmektedir. Sızma zeytinyağı , sağlık yararlarının ana nedenlerinden biri olabilecek iltihabı azaltabilir. Başlıca anti-inflamatuar etkilere antioksidanlar aracılık eder. Bunların arasında anahtar, antiinflamatuar bir ilaç olan ibuprofen’e benzer şekilde çalıştığı gösterilen oleokanttır. Bazı bilim adamları, 3.4 yemek kaşığı (50 ml) sızma zeytinyağındaki oleokantın, yetişkin ibuprofen dozunun% 10’u kadar benzer bir etkiye sahip olduğunu tahmin etmektedir. Araştırma ayrıca, zeytinyağındaki ana yağ asidi olan oleik asidin, C-reaktif protein (CRP) gibi önemli inflamatuar belirteçlerin seviyelerini azaltabileceğini düşündürmektedir. Bir çalışma ayrıca zeytinyağı antioksidanlarının iltihaplanmaya neden olan bazı genleri ve proteinleri inhibe edebileceğini gösterdi.

Zeytinyağı Kalp Hastalığına Karşı Koruyucudur

Kalp hastalığı, dünyadaki en yaygın ölüm nedenidir. Birkaç on yıl önce yapılan gözlemsel araştırmalar, kalp hastalığının Akdeniz ülkelerinde daha az yaygın olduğunu gösterdi. Bu , kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığı gösterilen Akdeniz diyeti üzerine kapsamlı araştırmalara yol açtı. Sızma zeytinyağı, bu diyetin temel bileşenlerinden biridir ve kalp hastalıklarına karşı çeşitli şekillerde koruma sağlar.

Enflamasyonu azaltır, “kötü” LDL kolesterolü oksidasyondan korur, kan damarlarınızın kaplamasını iyileştirir ve aşırı kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilir. İlginç bir şekilde, kalp hastalığı ve erken ölüm için en güçlü risk faktörlerinden biri olan kan basıncını düşürdüğü de gösterilmiştir.

Yüzlerce değilse bile düzinelerce araştırma, sızma zeytinyağının kalbiniz için güçlü faydaları olduğunu göstermektedir. Kalp hastalığınız, ailenizde kalp hastalığı öyküsü veya başka herhangi bir önemli risk faktörünüz varsa, diyetinize bol miktarda sızma zeytinyağı eklemek isteyebilirsiniz.

Zeytinyağı Alzheimer Hastalığıyla Mücadele Edebilir

Alzheimer hastalığı, dünyadaki en yaygın nörodejeneratif durumdur. Temel özelliklerinden biri, beyin hücrelerinizin içinde sözde beta-amiloid plaklarının birikmesidir. Farelerde yapılan bir çalışma, zeytinyağındaki bir maddenin bu plakların çıkarılmasına yardımcı olabileceğini gösterdi. Ek olarak, bir insan çalışması, zeytinyağı yönünden zengin bir Akdeniz diyetinin beyin fonksiyonuna fayda sağladığını gösterdi. Zeytinyağının Alzheimer üzerindeki etkisi hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu unutmayın.

Zeytinyağındaki Antioksidanlar Kanser Önleyici Özelliklere Sahiptir

Kanser, dünyadaki en yaygın ölüm nedenlerinden biridir. Akdeniz ülkelerindeki insanlar bazı kanser riskleri daha düşüktür ve birçok araştırmacı, zeytinyağının neden olabileceğine inanmaktadır. Zeytinyağındaki antioksidanlar, kanserin önde gelen bir tetikleyicisi olduğuna inanılan serbest radikallere bağlı oksidatif hasarı azaltabilir.

Birçok test tüpü çalışması, zeytinyağındaki bileşiklerin kanser hücreleriyle savaşabileceğini göstermektedir. Zeytinyağının aslında kanser riskinizi azaltıp azaltmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zeytinyağı Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Zeytinyağı, zararlı bakterileri engelleyebilecek veya öldürebilecek birçok besin içerir. Bunlardan biri, midenizde yaşayan ve mide ülserlerine ve mide kanserine neden olabilen bir bakteri olan Helicobacter pylori’dir. Test tüpü çalışmaları, sızma zeytinyağının, üçü antibiyotiklere dirençli olan bu bakterinin sekiz suşu ile savaştığını göstermiştir.

Doğru Tipi Aldığınızdan Emin Olun

Doğru zeytinyağı almak son derece önemlidir. Sızma zeytinyağı, zeytinden bazı antioksidan ve biyoaktif bileşikleri tutar. Bu nedenle rafine edilmiş zeytinyağından daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Yine de, etiketinde “sızma” yazan birçok yağ diğer rafine yağlarla seyreltildiğinden, zeytinyağı piyasasında birçok sahtekarlık vardır.

Bu nedenle, gerçek sızma zeytinyağı aldığınızdan emin olmak için etiketleri dikkatlice inceleyin. İçerik listelerini okumak ve kalite sertifikasını kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir . Günün sonunda kaliteli sızma zeytinyağı inanılmaz derecede sağlıklıdır. Güçlü antioksidanları sayesinde kalbinize, beyninize, eklemlerinize ve daha fazlasına fayda sağlar.

Aslında, gezegendeki en sağlıklı yağ zeytinyağıdır.

Satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir