Geleneksel Şifa : Kantaron Yağı

Geleneksel Şifa Kaynağı Kantaron Yağı

Yağlar, vücudun güçlenmesine yardımcı olan en önemli şifa ve lezzet kaynakları olarak, bitkiler veya hayvanlardan elde edilen besinlerdir. Gündelik hayatta gıda olarak salatalar, yemekler, kahvaltılıklar ve sebzeler ile tüketilen yağlar bazen cilde yenilik katmak veya sadece güzellik amacıyla da kullanılabilmektedir. Bu kapsamda da mucizevi şifa kaynağı olarak kantaron yağı, Anadolu’da her zaman tercih edilmiştir.

Kantaron yağı, çok hassas ve zahmetli bir şekilde elde edilen doğal bitki yağlarından biri olmakla birlikte Anadolu’da yıllar boyunca şifalı ve özel olduğuna inanılmış bir üründür. Sarı kantaron üzerinden zeytinyağı katkısı ile birlikte elde edilen kantaron yağı, kırmızı ve görsel keyifli özelliği ile de ayrı bir yere sahiptir.

Ülkemizde bilinen farklı isimleri; kılıç otu, kan otu veya binbirdelik otu gibi farklı bilgiler oluşturan kantaron, elde edilen esansiyel bitki yağı sayesinde birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Ormanlık alanlar, fundalıklar, tarlalar ve kır bölgelerinde sarı ya da pembe çiçekler ile kendiliğinden yetişen kantaron, kolaylıkla temin edilirken, Türkiye’de özellikle Ege Bölgesi ve Datça gibi bölgelerde çok sık görülmektedir.

Datça’dan Evinize Katkısız ve Doğal Kantaron Yağı

Türkiye’de Ege Bölgesi, yeşilin, doğanın ve lezzetin kaynaklarından biri olmakla birlikte kantaron yağı da Datça’dan doğal bir şekilde elde edilen en özel yağ ürünleri arasında bulunmaktadır. Takriben 3 sene boyunca saklanabilen ve özelliği bozulmadan kendini koruma yapısına sahip olan bu yağ, Datça Yarımadası’nın şifa kaynaklarından birisi olarak koruyucu madde katkısı içermeden tamamen doğal şekilde kullanılır.

Anadolu’da kullanımının yaygın oluşu geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında önem kazanmıştır. Sarı kantaron yağı sayesinde yanık ve yaralar üzerinde iyileştirme sağlandığı görülmüştür. Bu nedenle yaralar üzerinde kullanımı tercih edildiği gibi mideyi temizleme ve ferahlık önerileri sayesinde kullanım gerçekleştirilebilir. Genel olarak tüm bitki yağlarında tercih edildiği gibi kantaron yağı sayesinde de saç bakımı gibi işlemlerde kullanım gerçekleştirildiği görülmektedir. Farklı kullanım şekillerine bakıldığında kantaron yağı cilt bakım işlemlerinde tercih edildiği gibi masaj ve uygulama işlemlerinde de aromaterapik özelliği ile kullanımı seçilen bir yağdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir